Vaše pozice: Čtyřlístek » O Čtyřlístku » Kalendárium » Události v roce 2006

Události v roce 2006

LEDEN 2006

Návštěva senátora Milana Balabána – pondělí 9. ledna 2006

Stacionář ÚSP
Loni v listopadu převzal osobní patronát nad výstavou výtvarných prací našich klientů v předsálí jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR senátor za město Ostravu Milan Balabán. Při této příležitosti také přijal pozvání ředitelky ÚSP, paní ing. Tamary Šeligové, k návštěvě ústavu. Ta se uskutečnila v pondělí 9. ledna letošního roku v budově Stacionáře ÚSP. Pan senátor spolu se svou asistentkou, paní Mgr. Nikolou Menšíkovou, se zde seznámili s problematikou práce spojenou s péčí o mentálně postižené lidi i se strukturou této péče a prohlédli si ubytovací část Stacionáře a internátní bydlení. Zavítali rovněž na pracoviště individuální výchovné péče a specializované výchovně skupiny i do rehabilitačního oddělení a ergo dílny. Nevynechali samozřejmě ani obě místnosti snoezelenu, kde se seznámili s uplatňovanými terapeutickými metodami.

Návštěva senátora Milana Balabána

 

Legenda o králi Adarovi – 20. ledna 2006

Tělocvična Stacionáře ÚSP
Přátelé z několika komunitních center občanského sdružení Vzájemné soužití pro nás v tělocvičně Stacionáře připravili hudební a taneční ukázky z pohádkového představení „Legenda o králi Adarovi“ na motivy starých romských pověstí. Naše publikum obzvlášť nadchly ohnivé cikánské tance a samozřejmě i půvabné tanečnice v rozevlátých sukních s cinkavými zlatými penízky. Vyvrcholením příjemného odpoledne byly nejen milé dárečky, které hosté přinesli našim klientům, ale i společný taneční rej v cikánských rytmech ... .

Legenda o králi Adarovi

 

Masopust – 25. ledna 2006

Tělocvična Stacionáře ÚSP
Období masopustu bývá již tradičně příležitostí pro nejrůznější taškařice, maškarády a taneční reje. Toho všeho jsme si mohli užít dosytosti při masopustním karnevalu, který pro nás připravila v tělocvičně Stacionáře buňka 2 D. Sešly se desítky nápaditých masek pohádkových, fantaskních i jiných bytostí, které s nadšením přijímaly všechno, co jim program masopustního odpoledne nabízel: Masopustního koně, švarné dámy na koštěti i jinou čarodějnou havěť. V diskorytmech se nám předvedli žlutí „Citróni“ z chráněného bydlení a také taneční duo Bad Boy´s klientů Kamila a Standy. Standa sklidil ještě jednou bouřlivý aplaus publika za svůj „hříšný tanec“ s Petrou, které pomohl zvládnout počáteční trému a bezvadně ji provedl všemi tanečními úskalími. Rozdávaly se ovšem také zaručeně „domácí“ masopustní pochoutky a nálada byla prostě úžasná ... .

Masopust

 

Výstava soch Pavla Váchy – 31. ledna 2006

Vstupní hala Stacionáře ÚSP
Uspořádali jsme minivýstavu soch ostravského výtvarníka Pavla Váchy. Tři sochy z jeho ateliéru – Rytíř, Uzel a Frajer – představují jak pro klienty, tak pro zaměstnance i návštěvníky ústavu nečekané a zároveň příjemné setkání s výtvarným uměním, kdy sochařská tvorba doslova „vstupuje“ do jejich každodenního života. Tato výstava, jež potrvá do konce června letošního roku, je samozřejmě zajímavou zkušeností i pro samotného tvůrce, sochaře Pavla Váchu, který od roku 1981 uspořádal desítky samostatných i kolektivních výstav jak doma, tak v zahraničí a vedle sochařské tvorby se intenzivně zabývá i malbou. Výstava je zároveň jakousi protiváhou aktivit našeho ústavu, jenž právě v těchto dnech uspořádal rozsáhlou výstavu výtvarných prací svých klientů v budově generálního ředitelství společnosti BorsodChem-MCHZ v Ostravě – Mariánských Horách.

Výstava soch Pavla Váchy

 

ÚNOR 2006

Výstava výtvarných prací klientů ÚSP – 1. února 2006

Vstupní prostory firmy BorsodChem-MCHZ v Ostravě
Ve středu 1. února byla zahájena výstava výtvarných prací klientů ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v budově generálního ředitelství společnosti BorsodChem-MCHZ, s. r. o. v Ostravě-Mariánských Horách. Jednotlivá výtvarná díla se zrodila v šesti zařízeních ostravského ÚSP. Instalace v ostravském sídle společnosti BorsodChem-MCHZ, s. r. o., která představuje téměř padesát výtvarných prací v různých technikách s převážně přírodní tematikou, je zároveň první z letošního výstavního cyklu ÚSP v Ostravě, který bude v následujících měsících pokračovat na Ministerstvu práce a sociálních věcí v Praze, v Knihovně města Ostravy, v Galerii Chemik Střední průmyslové školy chemické Akademika Heyrovského v Ostravě-Zábřehu, v Galerii Ametyst v Ostravě-Porubě a na dalších místech, jejž uzavře na sklonku letošního roku rozsáhlá výstavní expozice v Ostravském muzeu.

Výstava výtvarných prací klientů ÚSP

 

Pálí vám to? – 23. února 2006

Týdenní a denní pobyt pro mládež, Ostrava - Třebovice
Ve čtvrtek 23. února jsme se opět sešli v herně tohoto zařízení, kde na všechny čekalo dopoledne plné soutěží a zábavy. Jak již sám název akce napovídá, tentokrát šlo spíše o procvičení znalostí a dovedností více méně školních. Však také samotní účastníci několika soutěžních kol plnili úkoly ve školních lavicích: dokreslovali obrázky, skládali puzzle, zopakovali si roční období. Každý byl dobrý v něčem jiném, ale všichni dohromady byli výborní! Také „Oxforďáci“, jak se říká školákům ze třídy III.RT, měli příležitost si zasoutěžit před obecenstvem. Navlékali dřevěné korále a skládali dvojice obrázků, aby si na závěr zasloužili sladkou odměnu.

BŘEZEN 2006

Výstava výtvarných prací klientů ÚSP v Praze – 1. března 2006

Vstupní hala Ministerstva práce a sociálních věcí v Praze
První dva jarní měsíce je na Ministerstvu práce a sociálních věcí v Praze otevřena výstava výtvarných a rukodělných prací klientů ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené, a to od 1. března do 28. dubna letošního roku. V prostorách vstupní haly ministerstva je k vidění rozsáhlá kolekce více než třiceti malířských prací, které vytvořili klienti ústavu v ergoterapeutické dílně a v Kreativním ateliéru ÚSP v rámci terapií i volnočasových aktivit. Výtvarné práce doplňují rukodělné výrobky klientů, jež vznikly v chráněných dílnách Centra pracovní činnosti ústavu. Pracovníci i návštěvníci Ministerstva práce a sociálních věcí v Praze mají poprvé možnost obdivovat širokou škálu jak výtvarných, tak manuálních schopností lidí s mentálním a často také fyzickým handicapem z ostravského ÚSP.

Výstava kreseb Karla Dvořáka – 1. března 2006

Knihovna města Ostravy, pobočka nám. Svatopluka Čecha 7, Ostrava - Přívoz
Ve středu 1. března byla v pobočce Knihovny města Ostravy na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě – Přívoze otevřena in memoriam výstava kreseb Karla Dvořáka, někdejšího klienta Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené. Karel Dvořák byl vyučeným písmomalířem a během svého života rád maloval nejrůznější žánrové obrázky podle pohlednicových předloh, ať již to byly přírodní motivy nebo obrázky hradů a zámků. K nejoblíbenějším však vždy patřily ilustrace a pohlednice Josefa Lady. Právě tyto jeho kresby v technice pastelu jsou součástí nejnovější výstavy k Měsíci knihy v přívozské pobočce Knihovny města Ostravy. V roce 2002 získal Karel Dvořák jednu z hlavních cen v I. ročníku Evropské výtvarné a literární soutěže mentálně postižených lidí a seniorů v Poznani. Bohužel, předání tohoto významného ocenění se již nedočkal. Zemřel před vyhodnocením soutěže, krátce po svých šedesátinách, v září roku 2002.

Výstava kreseb Karla Dvořáka

 

Výtvarná soutěž BERUŠKA – březen – květen 2006

Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě
Ústav sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě opět navázal na několikaletou úspěšnou tradici a po dvouleté přestávce vyhlásil výtvarnou soutěž pro handicapované děti i dospělé nazvanou „Beruška“. Do soutěže se mohou přihlásit klienti ústavů sociální péče pro mentálně postižené a žáci speciálních škol. Jednotlivé výtvarné práce (kresby a malby) nejsou tematicky ohraničené a soutěž je rozdělena do pěti kategorií: pro děti do 9 let, do 15 let a pro dospělé ve věku do 25 let a od 26 let. Pátou kategorii tvoří kolektivní práce. Z každé organizace může být do soutěže zasláno nanejvýš pět soutěžních prací, uzávěrka soutěže je 31. května letošního roku. Výtvarnou soutěž Beruška grantově podpořilo Statutární město Ostrava.

Výtvarná soutěž BERUŠKA

 

Výstava výtvarných a rukodělných prací klientú ostravského ÚSP na Ministerstvu práce a sociálních věcí v Praze – 1. března – 28. dubna 2006

Ministerstvo práce a sociálních věcí, Na Poříčním právu 1, Praha 2
První dva jarní měsíce byla na Ministerstvu práce a sociálních věcí v Praze otevřena výstava výtvarných a rukodělných prací klientů ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené, a to od 1. března do 28. dubna letošního roku. V prostorách vstupní haly ministerstva byla k vidění rozsáhlá kolekce více než třiceti malířských prací, které vytvořili klienti ústavu v ergoterapeutické dílně a v kreativním ateliéru ÚSP v rámci terapií i volnočasových aktivit. Výtvarné práce doplnily rukodělné výrobky klientů, jež vznikly v chráněných dílnách Centra pracovní činnosti ústavu. Pracovníci i návštěvníci Ministerstva práce a sociálních věcí v Praze měli poprvé možnost obdivovat širokou škálu jak výtvarných, tak manuálních schopností lidí s mentálním a často také fyzickým handicapem.

Výstava výtvarných a rukodělných prací klientú ostravského ÚSP na Ministerstvu práce a sociálních věcí v Praze

 

Srdíčkový bál – 23. března 2006

Kulturní dům v Ostravě – Muglinově
V útulném prostředí Kulturního domu v Ostravě – Muglinově jsme uspořádali tradiční celoústavní ples, který byl tentokrát ve znamení symbolu lásky a přátelství, zkrátka „Srdíčkový bál“. K tanci a k poslechu nám hrál Ostravský restaurační orchestr Lubomíra Skláře, bouřlivé ovace publika za řad klientů a jejich rodičů sklidila taneční vystoupení country skupiny Centra volného času z Ostravy – Poruby, která nás všechny příjemně překvapila. Dobře jsme se bavili také při zábavných soutěžích, v nichž na vítěze čekaly pěkné ceny, stejně jako v oblíbené tombole, do níž letos sponzorsky přispěli atraktivními cenami hypermarket Tesco Stores ČR, Opavia Opava, Milkagro Ostrava, Agentura Respond a další dárci. Srdíčkový bál byl krásnou předzvěstí přicházejícího jara, ale už se zase těšíme na ten další, v příštím roce. Čím nás překvapí tentokrát?

Srdíčkový bál

 

DUBEN 2006

TUR OSTRAVA 2006: Člověk a společnost – 27. dubna 2006

Divadelní sál Domu kultury města Ostravy
V nastudování klientů Stacionáře ÚSP, pod režijním vedením paní Aleny Pastrňákové a za spolupráce dalších vychovatelů ze speciální výchovné skupiny, vznikla půvabná dramatická hříčka „Malí princové“, inspirovaná knihou Antoina de Saint Exupéryho, která nás reprezentovala v městské soutěži celostátní divadelní přehlídky „Dětská scéna 2005“, jejímž pořadatelem je NIPOS-ARTAMA, odborné zařízení resortu Ministerstva kultury ČR, ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku. Na tuto přehlídku jsme byli letos přizváni poprvé. Naši „Malí princové“ byli nominováni z 1. místa na krajskou přehlídku dětského divadla „Dětská scéna 2005“. Jak uvedl jeden z organizátorů přehlídky, Saša Rychecký, naši „Malí princové“ byli „...fakt nejlepší a nejpoctivější v práci s dětmi, ale bylo to i DIVADLO!“

TUR OSTRAVA 2006: Člověk a společnost

 

KVĚTEN 2006

Kdo jsme a co všechno umíme V – 3. května 2006

Galerie Chemik Střední odborné školy chemické Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě – Zábřehu
V ostravské Galerii Chemik, která je součástí Střední odborné školy chemické Akademika Heyrovského a Gymnázia v Ostravě – Zábřehu byla ve středu 3. května otevřena výstava výtvarných a rukodělných prací klientů Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě nazvaná „Kdo jsme a co všechno umíme V“. Tato výstava se uskutečnila v rámci mnohaleté spolupráce ústavu s touto školou, která každoročně poskytuje své výstavní prostory handicapovaným lidem. Studenti i pedagogové tak mají bezprostřední příležitost setkávat se s výtvarnými i řemeslnými pracemi mentálně postižených dětí i dospělých, které vznikají v různých zařízeních ústavu, a na druhé straně také oni sami pravidelně přinášejí radost klientům ústavu svými divadelními představeními, jež zde uvádějí při různých příležitostech.

Gdzie biją źródła, Ustroń – Równica (Polsko) – 5. května 2006

Areál lesoparku a amfiteátru v Ustroni – Równici, Polsko
Areál amfiteátru v polské Ustroni a horský svah v Równici se staly v pátek 5. května dějištěm společného setkání polských a českých handicapovaných lidí, kteří byli účastníky akce „Kde se rodí prameny“ pořádané v rámci evropského Dne handicapovaných. Polští organizátoři, k nimž patřlo beskydské regionální oddělení Speciálních olympiád Polska, Úřad města Ustroně, Okresní úřad v Czieszyně a Okresní dům sociální péče v Pogórze, přizvali na tuto událost partnerskou organizaci Okresního domu sociální péče v Pogórze – ostravský Ústav sociální péče pro mentálně postižené. Čtrnáct klientů tohoto ústavu se zapojilo do bohatého programu Dne handicapovaných, jehož součástí byl horský pochod v okolí Równice a malířský plenér v areálu amfiteátru v Ustroni. Společným cílem organizátorů této netradiční společné akce pro polské a české klienty ústavů sociální péče byla nejen připomínka evropského Dne handicapovaných, ale především snaha o integraci mentálně postižených do společnosti, přehlídka jejich výtvarných schopností a popularizace pěší turistiky handicapovaných lidí v euroregionu Silesia.

Gdzie biją źródła, Ustroń – Równica (Polsko)

 

Návštěva vládního zmocněnce v ostravském ÚSP – 9. května 2006

Stacionář Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě – Muglinově
Na pozvání ředitelky Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě, ing. Tamary Šeligové, zavítal v úterý 9. května do stacionáře ústavu v Ostravě – Muglinově na krátkou pracovní návštěvu zmocněnec vlády pro Moravskoslezský kraj, doc. ing. Petr Wolf, CSc. Pro vládního zmocněnce to byla vůbec první návštěva tohoto zařízení ve funkci, kterou zastává od 1. dubna letošního roku. Prohlédl si jednotlivá oddělení stacionáře, zajímal se o poskytované služby ústavu a zároveň nabídl pomoc a spolupráci při řešení některých dílčích problémů organizace, zejména v možnostech pracovního uplatnění mentálně postižených lidí v chráněných dílnách Centra pracovní činnosti ÚSP v Ostravě - Kunčičkách, kde může najít zaměstnání až 45 handicapovaných lidí.

Návštěva vládního zmocněnce v ostravském ÚSP

 

Den otevřených dveří - 18. května 2006

Všechna zařízení ústavu
Ve čtvrtek 18. května jsme uspořádali tradiční Den otevřených dveří. Celkově jej navštívilo ve všech zařízeních ÚSP 157 hostů z řad rodičů, jejich příbuzných a přátel, pracovníci ústavů sociální péče a dětských domovů z širšího regionu Ostravska, studenti středních odborných a bývalých speciálních škol z Bohumína, Klimkovic a Opavy, studenti praktické školy z Ostravy – Poruby, pracovníci Úřadu městského obvodu Mariánské Hory, firmy Unibest a další hosté z řad veřejnosti a spolupracujících firem a institucí.

Den otevřených dveří

 

V. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech – 24. května 2006

Zahradní areál Týdenního a denního pobytu pro mládež ÚSP v Ostravě – Třebovicích
Na tuto dnes již tradiční sportovní akci zve ostravský ÚSP klienty podobných zařízení z Ostravy a handicapované žáky ostravských škol. Letos poprvé se Třebovické olympiády zúčastnilo také šestičlenné družstvo klientek Powiatowego Domu Pomocy Społecznej z Pogórze v Polsku. A ještě jedno prvenství měla tato událost: Jak při slavnostním zahájení olympiády zdůraznila ředitelka ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené, ing. Tamara Šeligová, poprvé se uskutečnila jako součást projektů Euroregionu Silesia v rámci česko-polské spolupráce pod vlajkou Evropské unie. Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech se zúčastnilo 60 soutěžících, kteří byli rozděleni do deseti družstev, soutěžilo se v šesti sportovních disciplínách. Zlaté, stříbrné a bronzové medaile si z Třebovic odvezlo třicet sportovců ze všech deseti soutěžních družstev, absolutní vítězství si z Třebovické olympiády odvezly sportovkyně z polského Pogórze.

V. ročník Třebovické olympiády v přizpůsobených sportech

 

ČERVEN 2006

Setkání seniorů, bývalých zaměstnanců ÚSP – 1. června 2006

Centrum pracovní činnosti ÚSP v Ostravě – Kunčičkách a Hukvaldy
Velkému zájmu našich bývalých zaměstnanců – seniorů – se těší každoroční společná setkání, během nichž si naši senioři mohou prohlédnout jedno z pracovišť ústavu, po němž následuje zájezd do některé ze zajímavých lokalit v okolí Ostravy. Pro letošní exkurzi seniorů jsme zvolili Centrum pracovní činnosti v Ostravě-Kunčičkách, kde naši hosté mohli obdivovat zručnost a dovednost klientů v jednotlivých dílnách tohoto zařízení. Cílem letošního zájezdu, jehož se zúčastnilo přes čtyřicet bývalých zaměstnanců, byly malebné Hukvaldy. Společně jsme zavítali do Památníku Leoše Janáčka, kde nám byl zasvěceným průvodcem jeho správce, pan Karel Dohnal. Ředitelka organizace, paní ing. Tamara Šeligová, pak oficiálně pozdravila všechny účastníky letošního setkání v hukvaldské restauraci Pod hradem a pak už jsme si mohli popovídat o všem, co nového se událo za uplynulý rok.

Den dětí: Indiánské jaro – 4. června 2006

Zahradní areál a tělocvična Stacionáře ÚSP
Letošní Den dětí jsme plánovali ve znamení „indiánského jara“ v areálu zahrady Stacionáře. Přestože nám počasí nedovolilo postavit indiánská „teepee“ pod širou oblohou a museli jsme se přesunout do tělocvičny, i tak byl tento jarní den příjemným překvapením jak pro naše klienty, tak pro jejich rodiče. Vychovatelky specializované výchovné skupiny předvedly za rytmických zvuků bubnů „pravý“ indiánský tanec, po němž následovaly nejrůznější soutěže: indiánská stezka odvahy, svou trpělivost i indiánský rybolov, po němž následovala indiánská jízda na koni, zpěv indiánských písní i bojový pokřik a pak také výroba indiánských amuletů. Po splnění soutěžních disciplín byli všichni „indiáni“ po zásluze odměněni sladkostmi a nakonec si ještě zatančili na společné diskotéce. Příjemným zpestřením dne bylo divadelní představení „Královna Koloběžka“ v nastudování žáků základní školy v Nové Vsi nad Ondřejnicí a studentů Střední odborné školy chemické Akademika Heyrovského a gymnázia v Ostravě – Zábřehu.

Sportovní hry seniorů v Hradci nad Moravicí – 7. června 2006

Areál hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí
Domov důchodců v Petruškově ulici v Ostravě – Zábřehu se stal organizátorem letošních, v pořadí již XI. Sportovních her seniorů ostravských domovů důchodců, při nichž ani tentokrát nechyběli klienti Stacionáře a Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru, kteří hájili barvy našeho ústavu. Letošní hry byly pojaty v duchu dobrodružství hrdinů knížky Miloše Macourka „Mach a Šebestová“. Při tom všem bylo hodně legrace a odměnou za splněné úkoly byly číslované (a slosovatelné) žetony. Vyhráli úplně všichni, někteří získali navíc odměny při losování žetonů. Velký dort jako prémii pro nejsympatičtější družstvo her obdrželi naši borci z Domova pro dospělé a Kreativního ateliéru.

Hrajeme si s koníky – 8. června 2006

Jízdárna Rehabilitačního oddělení v areálu zahrady ÚSP v Ostravě - Muglinově
S velkým nadšením našich klientů se setkala aktivita pracovníků Rehabilitačního oddělení ÚSP, kteří dětem připravili pohádkové zábavné odpoledne formou soutěží i her, v němž nezastupitelnou roli sehrála také trojice našich koní: bělouš Elev, hnědka Norika a jejich kamarádka - klisnička Máša. Pohádkovou královnu unesl zlý černokněžník a tak naši klienti museli s pomocí Duhové víly splnit několik úkolů, než se jim podařilo královnu vysvobodit z černokněžníkovy moci ... .

Předání dárkového šeku firmy Primus – 15. června 2006

Areál firmy Primus CE v Příboře
Ředitelka ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené, Ing. Tamara Šeligová, převzala z rukou generálního ředitele firmy PRIMUS CE Jana Vleugelse štědrý sponzorský dar – prádelenskou techniku, která bude sloužit ke zlepšení vybavení ostravského ÚSP. Tento slavnostní akt se uskutečnil v rámci oslav 15. výročí založení firmy, jehož se mimo jiné zúčastnili belgický velvyslanec v ČR, Jeho Excelence Raf van Hellemont, představitelé Moravskoslezského kraje a Magistrátu města Ostravy a další významní hosté, kteří si při této příležitosti také prohlédli továrnu firmy a její vývojové středisko v Příboře.

Předání dárkového šeku firmy Primus

 

Sportovně zábavné odpoledne se skauty z oddílu Strážců – 22. června 2006

Areál zahrady Stacionáře ÚSP v Ostravě – Muglinově
Podobně jako každoročně i letos mezi nás zavítali členové skautského oddílu Strážců z Ostravy – Polanky. Připravili pro naše klienty příjemné odpoledne plné písniček a společně si zahráli fotbal. Bylo nám spolu moc dobře a těšíme se opět na další setkání na sklonku letošního roku.

Sportovně zábavné odpoledne se skauty z oddílu Strážců

 

Slavnostní vyhodnocení výtvarné soutěže Beruška – 27. června 2006

Společenský sál Knihovny města Ostravy
Po několikaleté přestávce jsme navázali v letošním roce na pořadatelskou tradici celostátní výtvarné soutěže pro handicapované děti Beruška, jejíž poslední ročník se uskutečnil v roce 2002. Díky podpoře Statutárního města Ostravy vyhlásil letos v březnu ostravský ÚSP tuto soutěž opět a vedle dětí se jí tentokrát mohli zúčastnit také dospělí. Hodnotící porota měla nelehký úkol, neboť do soutěže Beruška se přihlásilo celkem 57 organizací z celé České republiky, bylo zasláno 267 výtvarných prací od 220 jednotlivců a dvanácti kolektivů. V každé z pěti kategorií udělila porota tři ceny a několik čestných uznání za nejlepší práce. Výstava vítězných prací Berušky 2006 je otevřena široké ostravské veřejnosti až do konce srpna letošního roku v prostorách společenského sálu a v pasáži Knihovny města Ostravy.

Slavnostní vyhodnocení výtvarné soutěže Beruška

 

Volba Miss ÚSP 2006 – 28. června 2006

Tělocvična Stacionáře ÚSP
Po úspěšné zkušenosti v loňském roce, kdy ostravský ÚSP uspořádal první soutěž o Miss Stacionáře ÚSP, připravil ve středu 28. června druhý ročník této soutěže, do níž se zapojilo celkem třicet dívek a žen – klientek všech zařízení ostravského ÚSP. Podobně jako v klasických soutěžích o nejkrásnější dívku jde také o to, aby děvčata mohla prokázat své dovednosti i trochu zdravého sebevědomí při zdolávání jednotlivých soutěžních disciplín. Vedle zpěvu, tance a základů společenského chování v nich dominovaly především praktické dovednosti a znalosti. Zvítězilo všech třicet odvážných dívek, neboť všechny byly v tento den „nejlepší“.

Volba Miss ÚSP 2006

 

Westernové odpoledne k zakončení školního roku – 30. června 2006

Terasa a zahrada Stacionáře ÚSP
K závěru školního roku a předání vysvědčení jsme pro naše klienty připravili zábavné odpoledne, tentokrát ve westernovém duchu. Ve stylovém „kovbojském“ oblečení jsme se sešli na terase Stacionáře, kde na nás čekal zajímavý program, včetně speciálně připraveného oběda servírovaného pod širým nebem. Všem našim školákům se tento nápad moc líbil.

Westernové odpoledne k zakončení školního roku

 

SRPEN 2006

IX. ročník Festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí – FOLKLOR BEZ HRANIC – 15. srpna 2006

Tělocvična Stacionáře ÚSP
Návštěva dvou hostujících souborů letošního festivalu Folklor bez hranic nám podobně jako v předcházejících letech přinesla řadu krásných zážitků. Tím největším byl možná fakt, že úplně poprvé v historii ústavu jsme přivítali reprezentanty Mexika – soubor Ballet Folklórico de Occidente z Guadalajary, kteří k nám přivezli indiánský folklor odkazující až hluboko k mayským kořenům a k mystice dávných předků. Příjemným zážitkem a zároveň pohlazením na duši bylo i vystoupení folklorního souboru Kysučan z Čadce, reprezentující slovenský horalský folklor, jemuž jsme tleskali se stejným nadšením jako hostům z dalekého Mexika.

IX. ročník Festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí – FOLKLOR BEZ HRANICIX. ročník Festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí – FOLKLOR BEZ HRANIC

 

Výstava R. Slezákové a J. Slezáka v Galerii Ametyst – 7. srpna 2006

Galerie Ametyst Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě - Porubě
Tradiční prázdninová výstava v Galerii Ametyst ve Fakultní nemocnici s poliklinikou v Ostravě – Porubě patřila tentokrát dvěma výrazným výtvarným osobnostem naší organizace – Renátě Slezákové a Josefu Slezákovi. Kromě společného příjmení oba autory spojuje výrazné výtvarné cítění, které zejména v případě Renáty Slezákové neustále směřuje k vyšším kvalitám. Vytvořila si specifickou techniku práce s akrylem v primárních barevných tónech, čímž dosahuje pozoruhodných výtvarných efektů. Její protějšek Josef Slezák tvoří naprosto spontánně, malba je pro něj způsobem vyjádření svých pocitů a kosmických vizí. Kolekce obrazů obou autorů vznikla v Kreativním ateliéru a výstava v Galerii Ametyst byla otevřena do 1. září.

Výstava R. Slezákové a J. Slezáka v Galerii Ametyst – 7. srpna 2006

 

ZÁŘÍ 2006

III. bienále sochařského sympozia LANDEK 06 – 6. září 2006

Areál Hornického muzea v Petřkovicích
Po dvou letech jsme se s našimi klienty opět vydali mezi sochaře – účastníky III. bienále sochařského sympozia Landek 06 v areálu Hornického muzea v Ostravě – Petřkovicích. Přestože se sochařské sympozium blížilo ke svému konci, zastihli jsme ještě v pilné práci dva z jeho osmi účastníků z různých zemí světa – mexického sochaře Davida Trevina a německého sochaře z Berlína - Rudolfa J. Kaltenbacha. Ujal se nás David,jenž právě ztvárňoval ve svém kamenném opusu symbiózu energie, kterou dává Bůh jedinci ve prospěch lásky, citu a pozemského života, jakýsi symbol harmonie mezi nebem a zemí. Mohli jsme si také sami vyzkoušet pocity umělce, když pracuje se sochařským dlátem a snaží se podrobit hmotu kamene své umělecké vizi. Z landeckého sochařského ateliéru pod širým nebem už to byl jen skok do Hornického muzea, kde jsme si prohlédli všechny ty roztodivné vláčky, mašinky a stroje, které bývaly součástí hornické práce a dnes už jsou jen němými muzejními exponáty...

III. bienále sochařského sympozia LANDEK 06III. bienále sochařského sympozia LANDEK 06

 

Spotkanie Rodzin v Pogórze – 9. září 2006

Areál zámeckého parku Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze – Polsko
Letos poprvé jsme se zúčastnili jedné z nejvýznamnějších společenských událostí naší partnerské organizace v Polsku – Spotkania Rodzin (Setkání rodin) v Powiatowym Domu Pomocy Społecznej v Pogórze. Vždy jednou v roce se v krásném areálu zámeckého parku, obklopujícího toto ústavní zařízení, koná setkání klientů a jejich rodinných příslušníků, jež doprovází řada kulturních, společenských i sportovních událostí. Na přání polských přátel jsme letos přispěli do kulturního programu dvěma hudebně tanečními vystoupeními v nastudování našich klientů a vyvrcholením svátečního dopoledne pak bylo vystoupení hostů, které jsme do Pogórze přivezli na přání partnerské organizace – ostravského folklorního souboru Šmykňa. Více než 400 diváků, kteří se sešli v improvizovaném amfiteátru zámeckého parku v Pogórze, nadšeně aplaudovalo všem účinkujícím, skvěle reprezentujícím jak náš ústav, tak Českou republiku.

Spotkanie Rodzin v PogórzeSpotkanie Rodzin v Pogórze

 

Letecký den NATO – 16. září 2006

Letiště Mošnov
V sobotu 16. září jsme se zúčastnili Leteckého dne NATO na mošnovském letišti. Čekala na nás úžasná podívaná – nejen ve vzduchu, ale i na zemi. Byli jsme nadšeni výkony leteckých stihačů Vzdušných sil Armády České republiky a samozřejmě také letců proslulé Britské Královské letky, jejíž piloti nám nad Mošnovem předvedli takové akrobatické kousky, nad nimiž se doslova tajil dech. Byli jsme svědky nejrůznějších vojenských, policejních, záchranných a hasičských bojových akcí, které byly součástí bohatého programu, stejně jako seskoky padákem nebo ukázky práce služebních psů. Zajímavé pro nás bylo i setkání s vojenskými piloty z různých zemí.

Letecký den NATO

 

ŘÍJEN 2006

XIV. ročník česko-francouzských dnů v Ostravě – 2. – 5. října 2006

Ostrava
Podobně jako v předcházejících letech i tentokrát se náš ústav aktivně zapojil do XIV. ročníku česko-francouzských dnů v Ostravě, které se každoročně zaměřují především na společenskou integraci lidí s mentálním handicapem. Náš ústav byl garantem mezinárodní konference Psychiatrické diagnózy u dětí s mentálním postižením a těžkými poruchami chování, restriktivní opatření v ústavech a problematika vzdělávání zaměstnanců. Autory jednotlivých přednášek byli odborníci z našeho ústavu a hosté z Francie. V rámci česko-francouzských dnů se také uskutečnila návštěva francouzských a italských odborníků z oblasti sociální péče a sociálních služeb v Dětském centru ÚSP, kde se seznámili s problematikou péče o naše nejmenší klienty. Do bohatého kulturního programu těchto dnů jsme také přispěli společným projektem se studenty Pedagogické fakulty Ostravské univerzity - premiérovým uvedením pohádkového muzikálu na motivy známé pohádky „Zeptejte se Matěje aneb Co děd Vševěd nevěděl“, které sklidilo bouřlivé ovace publika ve zcela zaplněném divadle Domu kultury města Ostravy. Během podvečeru hudby, zpěvu a tance nazvaného Vítejte, přátelé! bylo uděleno ocenění Asociace Trigon za mimořádnou aktivitu nebo čin osoby s mentálním postižením našemu kamarádovi - Josefu Kovářovi z chráněného bydlení. Nechyběla ani prodejní výstava rukodělných výrobků našich klientů, jež byla součástí doprovodného programu tohoto dne. Tak, jako každoročně i letos jsme se zúčastnili tradiční abilympiády, která se odehrála pod heslem „Laťka nebo-li návrat do dětství“ v Klubu Žijeme Sdružení pro pomoc mentálně postiženým v Ostravě – Porubě. V deseti soutěžních disciplínách naše barvy úspěšně obhájili borci čtyřčlenných družstev ze Stacionáře a Centra pracovní výchovy.

XIV. ročník česko-francouzských dnů v OstravěXIV. ročník česko-francouzských dnů v OstravěXIV. ročník českofrancouzských dnů v Ostravě

 

LISTOPAD 2006

Vernisáž výstavy Setkání XI v rámci přehlídky dětské tvorby Arénka – 21. listopadu 2006

Telepace Ostrava
V rámci tradičních přehlídek dětské divadelní tvorby Arénka, kterou každoročně pořádá Komorní scéna Aréna ve spolupráci se Společností pro kulturu a umění v Ostravě, jsme letos uspořádali již pojedenácté výstavu výtvarných prací klientů naší organizace nazvanou Setkání. A protože v Arénce jde vždy o dětskou divadelní tvorbu, která bývá většinou spojena se světem pohádek, představili jsme se tentokrát především pohádkami, a to nejen na jevišti Janáčkovy konzervatoře Ostrava, kde se Arénka konala, ale i ve výstavních prostorách budovy Telepace, která jedenáctou výstavu Setkání hostila. K příjemné atmosféře vernisáže bezesporu přispělo i klaunské divadlo Mimo, jež nás výborně bavilo svými vtipnými výstupy a navíc do své hry dokázalo zapojit všechny přítomné diváky bez rozdílu věku...

Výstava Náš duhový svět III – 23. listopadu 2006 – 15. ledna 2007

Ostravské muzeum
V rámci projektu „Náš duhový svět“, jejž grantově podpořil Fond mikroprojektů regionu Silesia v rámci programu Iniciativy Společenství INTERREG III A Česká republika – Polsko, byla otevřena v Ostravském muzeu stejnojmenná výstava výtvarných a rukodělných prací klientů ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené a Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórze. Kromě bezmála dvou desítek kreseb, jež se zrodily během letošního jarního plenéru v Ustroni, byli na výstavě bohatě zastoupeni svými výtvarnými pracemi také klienti ostravského ÚSP. Výstavní expozici doplnily rukodělné výrobky lidí s mentálním postižením jak z Polska, tak z české strany, vznikající v rámci jejich pracovních terapií ve speciálně zaměřených dílnách a navíc také výstava fotografií ze života klientů ostravského ÚSP jako tvůrčí projekt mladé ostravské fotografky Petry Vinárkové. Vedle řady dalších hostů zavítala na vernisáže výstavy v Ostravském muzeu také konzulka Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě, paní Grażyna Kostrusiak.

Výstava Náš duhový svět III

 

Zlatá herna Golden baby – 30. listopadu 2006

Tělocvična Stacionáře
Po celých deset dnů byla tělocvična stacionáře naší organizace dějištěm „Zlaté herny“ celostátní soutěže o nejroztomilejší dítě „Golden baby 2006“. Do Zlaté herny se sjeli semifinalisté soutěže z celé republiky, aby se zde formou nejrůznějších setkání, soutěží a her, pod dohledem televizních kamer, připravili na finálový večer Golden baby, na němž se mělo rozhodnout o vítězi tohoto zvláštního klání. Ve čtvrtek 30. listopadu zavítali mezi finalisty soutěže také naši klienti a zahráli jim pohádku, kterou pro ně nacvičili, zatímco jejich noví kamarádi jim předvedli svůj divadelní pokus, jehož premiéra se pak odehrála 11. prosince v rámci galakoncertu Golden baby na scéně Domu kultury města Ostravy. Samozřejmě i my jsme byli pozváni, abychom mohli držet palce všem deseti roztomilým holčičkám a klukům, kteří se probojovali až do finále...

Zlatá herna Golden baby

 

PROSINEC 2006

Mikulášská besídka – 3. prosince 2006

Tělocvična Stacionáře
Jeden rok se překulil a už tu byl zase Mikuláš i se svým doprovodem – s čerty a anděly. Čertů se trošku bojíme, protože u sebe často mívají metlu, chrastí řetězem, vyplazují na nás jazyk a vůbec dělají spoustu neplechy. Tentokrát si s sebou dokonce přinesli „knihu hříchů“, do které si zapisují všechny naše prohřešky. Naštěstí jsme se mohli vykoupit, když jsme něco hezkého zatancovali, zazpívali nebo zarecitovali. A umíme toho hodně, jak nakonec předvedli i naši kamarádi z chráněného bydlení. Byli jsme moc rádi, že se to líbilo nejen čertům, ale i našim rodičům, kteří se přišli na besídku podívat a proto jsme se čertů zase až tak moc bát nemuseli... Nakonec přišel také Mikuláš s anděly, aby nám všem popřáli krásné, nezadržitelně se blížící VÁNOCE a rozdali malé dárečky a sladkosti ... .

Mikulášská besídkaMikulášská besídka

 

Travesti show Divokých koček – 6. prosince 2006

Tělocvična Stacionáře
Poněkud neobvyklé mikulášské překvapení nám připravila ostravská skupina travesti tanečníků, nesoucích mnohoslibný název „Divoké kočky“. Jejich hudebně-taneční show nás téměř dokonale přenesla do světa velkých hvězd současné pop-music: Před našima očima se na tanečním parketu „Divoké kočky“ přeměňovaly ve známé zpěvačky – Helenku Vondráčkovou, Hanu Zagorové, Ilonu Csákovou a mnoho jiných - vířících v oslnivých róbách... Moc se nám líbila nejen vystoupení samotná, ale i to, že jsme se mohli sami zapojit to programu a vyzkoušet si pocity hvězd ve „světlech ramp“.

Výstava betlémů – 17. prosince 2006

Slezskoostravský hrad
Báječnou předvánoční atmosféru, vonící čerstvým jehličím, jedlými kaštany a tureckým medem jsme si vychutnali (někteří z nás dokonce poprvé v životě) při návštěvě Slezskoostravského hradu, který nabízel k vidění i k vyzkoušení mnoho tradičních zvyků. Obdivovali jsme i živý betlém se zvířátky – oslík a ovečky hezky dokreslovali vánoční čas dávných dob a zároveň byli jakousi symbolickou pozvánkou k návštěvě výstavy betlémů uvnitř hradu. Byla nápaditá a krásná, nejvíc nás zaujal betlém z bílků, ale i všechny ostatní betlémy se nám moc líbily ... .

 

X. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu – 9. prosince 2006

Tělocvična Stacionáře
Podobně jako v loňském roce i letos měl Vánoční turnaj mezinárodní ráz, neboť kromě sportovních týmů ze severu Moravy se jej zúčastnily také reprezentantky partnerské organizace v Polsku – klientky Powiatowego Domu Pomocy Społecznej v Pogórzu. Vánočním turnajem zároveň vyvrcholil letošní česko-polský projekt Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě, nazvaný Náš duhový svět, který ze svých fondů podpořila Evropská unie v rámci Euroregionu Silesia. Ostravského Vánočního turnaje ve stolním tenisu, jenž se tradičně koná ve spolupráci se Sdružením pro pomoc mentálně postiženým, se zúčastnilo celkem deset sportovních týmů z osmi ústavů a zařízení. Přes padesát hráčů s mentálním handicapem soutěžilo v pěti kategoriích, z nichž jedna byla určena začínajícím sportovcům. O první místa v jednotlivých kategoriích Vánočního turnaje se podělili sportovci z několika zařízení Ústavu sociální péče pro mentálně postižené v Ostravě a z centra pro lidi s mentálním postižením Náš svět ve Frýdku-Místku. Vánoční turnaj sportovců s mentálním handicapem přišel letos podpořit i poslanec Parlamentu České republiky, doc. Ing. Petr Wolf, CSc.

XI. ročník Vánočního turnaje ve stolním tenisu

 

Vánoční diskotéka s rádiem Kiss Morava – 21. prosince 2006

Dům kultury Akord v Ostravě – Zábřehu
Mezi akce, na které se po celý rok naši klienti těší nejvíc, patří již několik let Vánoční diskotéka s Rádiem Kiss Morava. Té letošní, jež se opět uskutečnila ve velkém sále Domu kultury Akord, se zúčastnily téměř dvě stovky klientů ústavů sociální péče a charitativních zařízení ze severu Moravy. Diskžokejové i veselé „patrolky“ Rádia Kiss Morava pro nás opět připravili nejen spoustu báječné muziky k tanci i poslechu, ale také mnoho zábavných soutěží, z nichž nikdy neodcházíme s prázdnou. Hudební odpoledne s Rádiem Kiss tradičně vrcholí bohatou vánoční nadílkou, která ani tentokrát nikoho nezklamala, i když podobně překvapení, jaké nám přineslo loňské setkání s vítězem Superstar Vlastou Horvátem, se tentokrát nekonalo.